در پایان مراسم روز بسیج اساتید صادر شد:

بیانیه تحلیلی اساتید بسیجی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی استان کرمان به مناسبت روز بسیج اساتید

در سالی که مزین به رونق تولید است، با تأسی از بزرگ استاد بسیجی، دانشمند شهید دکتر مصطفی چمران، که به اقتضای نیاز جامعه و جهان اسلام، حرکت جهادی توامان در عرصه‌های علمی، فرهنگی و نظامی داشت؛ بسیج اساتید استان کرمان، حل مسائل استان را دغدغه خود دانسته و پیشگام در ارتباط نزدیک و بدون واسطه اساتید دانشگاه با بخش‌های مختلف صنعتی و تولیدی، مهمترین رویداد سازمان بسیج اساتید، یعنی گرامیداشت روز بسیج اساتید را به این مهم اختصاص می‌دهد، و آمادگی خود را جهت همکاری با اصحاب صنعت و تولید و مدیران اجرایی استان اعلام می‌داریم.

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج اساتید استان کرمان: اساتید بسیجی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی استان کرمان در پایان مراسم گرامیداشت سالروز شهادت دکتر مصطفی چمران و روز بسیج اساتید در محل شهرک صنعتی خضرا بیانیه ای تحلیلی را صادر کردند، متن بیانیه به شرح ذیل می باشد:

بسم الله الرحمن الرحیم

«بیانیه تحلیلی به مناسبت روز بسیج اساتید و گرامیداشت سالروز شهادت دکتر مصطفی چمران»

« دانشگاه علاوه بر وظیفه‌ای که نسبت به درون خود دارد، یک وظیفه‌ای هم درباره‌ی جامعه دارد. وظیفه‌ی درونی، همین تولید علم، پیشرفت علمی، تربیت علمی است؛ وظیفه‌ی بیرونی، اثرگذاری در مجموع جامعه است.»

امام خامنه ای (مدظله العالی) ۸/ ۳/ ۱۳۹۸

 

مقام معظم رهبری در دیدار خردادماه سال ۱۳۹۷ با جمعی از اساتید، نخبگان و پژوهشگران دانشگاه، یکی از محورهایی که بر آن تأکید نمودند: عبارت بود از درگیر شدن با مسائل کشور؛ یعنی دانشگاه خودش را از مسائل کشور جدا نداند و مسائل کشور، چالش‌های کشور برای دانشگاه، مسائل واقعی و حقیقی و اصلی باشد. ایشان فرمودند:« ما در صنعت کشور مشکلاتی داریم؛ این مشکلات را بایستی دانشگاه حل کند. علی الوصول دانشگاه می‌تواند کمک کند به پیشرفت صنعت، به رونق صنعت، به اعتلای صنعت؛»

مقام معظم رهبری در آسیب شناسی وضعیت تولید در کشور همچنین فرمودند: «اولین مسئله این است که ما در داخل، کالای با کیفیت باید تولید کنیم تا مشتری داشته باشد، تا فروش برود. موانع تولید کالای با کیفیت چیست؟ بعد چگونگی بازاریابی؛ چه کار کنیم که بتوانیم هم در داخل و هم در خارج، بازار برای این محصولات پیدا کنیم. در بخش های علوم اجتماعی و روانشناختی دانشگاه، بررسی بشود که علت اینکه قشرهایی از مردم نسبت به کالاهای خارجی رغبت بیشتری دارند و به کالای داخلی کمتر چیست و راه علاجش چیست؟ انتقال دستاوردهای علمی نو به بخش‌های تولیدی، اینها همه، کار بخش های گوناگون دانشگاه است - مسئله یابی خیلی چیز مهمی است که ما بنشینیم مسئله یابی کنیم و بعد آن مسائل را حل کنیم.» بنابراین دانشگاه، هم می تواند در مسئله یابی، هم در حل مسائل کمک کند.

ما اساتید بسیجی ضمن اعلام آمادگی جهت تعامل با صنعت و بخش تولید، نکات ذیل را ارائه می‌نماییم:

  1. اولین پیش نیاز حرکت در مسیر رونق تولید، داشتن روحیه خودباوری و اتکاء به توان داخلی و اعتماد به جوانان است. مطلبی که در بیانیه گام دوم به کرات توسط رهبری مورد تاکید قرار گرفته است.
  2. لذا به فرمایش مقام معظم رهبری: «چطور در یک زمینه‌هایی توانستیم، همه دنیای ذیربط محال می دانستند. که ما بتوانیم به غنی‌سازی ۲۰ درصد اورانیوم دست پیدا کنیم. اصلا باور نمی‌کردند که چنین چیزی بتواند در کشور اتفاق بیفتد، اما اتفاق افتاد. یه مقدار جوان‌های ما تلاش کردند،...»
  3.  جهت ارتباط موثر دانشگاه و بخش های پژوهشی با صنعت و تولید ضروری است، پایان نامه ها و مقالات پژوهشی در دانشگاه بر اساس نیازسنجی مشکلات جامعه، صنعت و تولید پیگیری گردد و حقیقتا واحدهای ارتباط با صنعت در دانشگاه‌ها جدی گرفته شوند.
  4. با توجه به حضور اساتید صاحب نظر در رشته‌های مختلف در دانشگاه، نیاز است؛ تا مدیران در سطوح مختلف موثر در امر تولید و صنعت، مشکلات و مسائل خود را به ایشان ارجاع دهند. به فرمایش مقام معظم رهبری؛ «مدیر باید برود در خانه دانشمند، اصل اساسی این است. دانشمند نباید پشت اتاق مدیر معطل بماند. مدیر باید برود در خانه دانشمند و از او درخواست کمک کند.»
  5. با توجه به شرایط موجود کشور و فشارهای همه جانبه دشمن، بویژه در عرصه جنگ اقتصادی و جنگ اراده ها علیه ملت عزیز ایران، ضروری است؛ اساتید دانشگاهی استان کرمان نیز در کنار همه جریان‌های موجود در نظام، فارغ از سلائق مختلف، جهت دفع این هجوم همچون دوران دفاع مقدس از همه ظرفیت خود برای تقویت اصلاح امور جامعه استفاده نموده و ضمن وحدت کلمه به دشمنان اعلام می‌کنیم، که ما در ادامه راه شهدا و درحفظ نعمت بزرگ انقلاب اسلامی استواریم. در حفظ استقلال و ایران اسلامی و دفاع از مستضعفین جهان کوشا هستیم.
  6.  مطمئناً با راهبری حکیمانه امام خامنه ای(مدظله) و هوشیاری و بصیرت مردم، تهدیدات و تحریم ها و فشارها را یک فرصت طلایی، برای برون رفت از اقتصاد نفتی و پرداختن به اقتصاد مقاومتی و شکوفایی در رونق تولید داخلی می‌دانیم.

در سالی که مزین به رونق تولید است، با تأسی از بزرگ استاد بسیجی، دانشمند شهید دکتر مصطفی چمران، که به اقتضای نیاز جامعه و جهان اسلام، حرکت جهادی توامان در عرصه‌های علمی، فرهنگی و نظامی داشت؛ بسیج اساتید استان کرمان، حل مسائل استان را دغدغه خود دانسته و پیشگام در ارتباط نزدیک و بدون واسطه اساتید دانشگاه با بخش‌های مختلف صنعتی و تولیدی، مهمترین رویداد سازمان بسیج اساتید، یعنی گرامیداشت روز بسیج اساتید را به این مهم اختصاص می‌دهد، و آمادگی خود را جهت همکاری با اصحاب صنعت و تولید و مدیران اجرایی استان اعلام می‌داریم و امیدواریم که در این جنگ اراده ها که دشمنان بر این ملت عزیز تحمیل نموده‌اند، گامهای موثری برداریم.

 

إن تنصروا الله ينصركم و يثبت أقدامکم

بسیج اساتید استان کرمان

دسته بندی زیرپورتال: 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

اخبار سازمان

معرفی آثار اساتید

معرفی اساتید